Mama Seçimi ve Beslenmenin Önemi

Değerli hayvan sever dostlarımız; Kedi ve köpeklerin yaşlarına, cinsiyetlerine, sağlık durumlarına, kilo ve ırklarına göre mama seçimlerinin yapılması gerekmektedir. Mamalar veteriner hekim önerisi ile ideal, profesyonel, ekonomik gibi kriterlere bağlı olarak tüy dökülmesi, tüy kalitesi ve parlaklığı, dostlarınızın sağlıklı büyümeleri ve fiziksel gelişimleri için oldukça önemli bir konudur. Dostunuz için kaliteli mama seçimi söz konusu olduğu zaman mama seçimlerinde dikkatli davranmak gerekir.

Çünkü tercihiniz ilerleyen zamanlarda daha çok hastalıkla ve fiziksel sorunla karşı karşıya kalmanıza neden olabilmektedir. Eğer mama seçiminden dolayı kedi ve köpeklerde mide rahatsızlıkları ve ishal gibi durumlar meydana gelir ise mama seçiminin daha dikkatli yapılması gerekmektedir.

En önemli noktalardan birisi de mamayı aniden değiştirmemek olacaktır. Bunun için yapılması gereken durum eski mama ile yeni mamanın azar azar karıştırılarak yavaş yavaş yeni mamaya geçmesini sağlamaktır. Mama almadan önce dostunuzun yaşı, cinsi, kilosu ve beslenme tercihlerinin veteriner hekimlerimiz tarafından değerlendirilip size önerilmesi en doğrusu olacaktır.