Location

AdresEtlik Caddesi 137/B Keçiören / Ankara

phone

Telefon0(312) 326 22 44

Kedi ve Köpeklerde Yurt Dışı Çıkış İşlemleri, Kuduz Titrasyon Testi

1-MİKROÇİP VE PASAPORT İŞLEMLERİ

Veteriner hekiminiz tarafından petinizin çiplenmiş olması gerekmektedir. Çipleme ile birlikte aşılamalarının işlenmiş olduğu pasaport beraberinde hazırlanır. (Özellikle kuduz aşısının yurtdışına çıkıştan 4 ay önce yaptırılıp pasaporta işlenmiş olması gerekmektedir.)

2-KUDUZ TİTRASYONTESTİ

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyinin 26.05.2003 tarihli 998/2003 sayılı düzenlemesiyle pet hayvanlarının ticari olmayan hareketlerine sınırlama getirilmiştir. Bu düzenlemeleri kabul eden ülkelere yapacağınız seyahatlerde dostlarınızla ilgili yapılacak işlemlerden biri de “kuduz titrasyon testidir”.

Kuduz titrasyon testi için petiniziden alınacak olan kan örneği Avrupa Komisyonu tarafından yetkilendirilmiş olan Türkiye’deki tek laboratuar olan Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne gönderilecektir.Bu işlemlerde en az bir ay önce petiniz aşılanmış olmalıdır. Kan örneği, kanı alan veteriner hekiminiz tarafından hazırlanacak olan diğer belgelerle Enstitüye gönderilir. Sonuç 2 hafta içinde gönderilmektedir.

Bu test AB tarafından yapılması zorunlu ilan edilen bir uygulamadır.AB üye ülkelerine giriş yapacak pet hayvanları ülkelerinden hareket etmelerinden en geç 3 ay öncesine kadar antikor titrelerini belgelendirmelidirler.

Kuduz titrasyon testinin ücreti: Ankara Veteriner Hekimleri Odasının belirlediği ücret 2022 yılı için 2500 TL’dir. Bu ücreti Kan alımını, Referans Laboratuvar Test Bedeli, Kargo ve Yazışma ücretlerini kapsamaktadır.

3-SAĞLIK SERTİFİKASI

Veteriner Hekiminiz tarafından Sağlık Sertifikası hazırlanmalıdır.
Bağlı olduğunuz Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğünden ” Menşei Şahadetnamesi” almanız gerekmektedir.

4-SON İŞLEMLER

Bu belgeleri tamamladıktan sonra Tarım İl Müdürlüğü’ne başvurularak Uluslararası Sağlık Sertifikası alınır.

Yurt içi ve yurt dışı uçak seyahatlerinizde her havayolunun kendi prosedürü vardır. Belirli kilodaki hayvanlarınızı kabin içinde taşıyabildiğiniz gibi kilo sınırını aşan petleriniz özel kargo bölümünde taşınmaktadır.

Yine yurt içi seyahatlerinizde de petinizin kuduz hastalığına karşı aşılanmış olduğuna dair karneniz yanınızda olmalıdır.

Yolculuklarda strese giren ve rahatsız olan petlerinize sağlık açısından bir sakıncası yoksa sakinleştirici ürünler Veteriner Hekiminizin tavsiye ettiği şekilde uygulanabilmektedir. Bu tarz ilaçların uygulanmasında Veteriner Hekiminizin belirlediği uygulama yolu ve dozajını asla değiştirmemelisiniz.