Kedi ve Köpeklerde Parazit

Değerli hayvan sever dostlarımız; nasıl ki biz insanların sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyen parazitler var ise dostlarımızın da sağlığını ve yaşam kalitesini etkileyen parazitler vardır.Bu parazitleri başlıca iki grupta toplayabiliriz. Bunlar dış ve iç parazitlerdir. Bu parazitlere karşı yapılan mücadele doğru ilaç seçimi ve oluşturulacak paraziter mücadele takvimi ile günümüzde sorun olmaktan çıkmıştır.

Dış parazit mücadelesi; bilinçli hekimler ve gelişen ilaç sektörü sayesinde bit, pire ve kene gibi dış parazitler dostlarımızın sağlığını ve yaşam standartlarını tehlikeye atmamaktadır.Bit ve pireye karşı 3 ay, kenelere karşı 1 ay boyunca tam koruma sağlayan uzun etkili ve kullanımı kolay hepimizin bildiği ense kısmına damlatılarak uygulanan ense damlaları bu parazitlerde kesin çözümdür. Fakat bazı özel paraziter enfestasyonlarda bu damlaların farklı etken madde içeren parazit ilaçları kullanmak zorunda kalabiliriz.

Hava sıcaklığının düştüğü sonbahar kış ve ilkbahar aylarının başlangıcına kadar 3 ayda bir, sıcaklıkların arttığı yaz aylarında ise artan kene enfestasyonu yüzünden ayda bir olarak kullanmak zorundayız. İç Parazit mücadelesi; Kedi ve köpeklerde en çok tenyalar, kurtlar ve askaritler (halkalı solucanlar) görülmektedir. Bu parazitler barsaklarda konaklayarak dostumuzun gıdasına ortak olduğu gibi kanamalara, anemiye, barsak hastalıklarına, zayıflığa, tüy kalitesinin azalmasına ve ağız kokusu gibi rahatsızlıklara neden olur.Parazitler dostunuza yediği gıdalardan, anneden, içme suyundan, dışkıdan ve diğer canlılardan bulaşabilir. Bu parazitler en önemli olarak dostunuzdan sizlere de bulaşabilir. Bu nedenle iç paraziter mücadele sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşımaktadır.

Parazitlerin yaşam döngüsü türlerine bağlı olarak ortalama 3 aylık periyotlarla konakta devam etmektedir. Bu yüzden 3 ayda bir yapılacak olan iç paraziter mücadele dostlarınızı ve sizi yeterli bir şekilde koruyacaktır. Sonuç olarak düzenli periyotlar ile yapılacak olan iç ve dış paraziter uygulamalar önce dostlarınızın sonra da sizin sağlığınız için çok önemlidir. Unutmayalım ki hayatı güzelleştiren küçük dokunuşlardır. Sağlıklı günler dilerim.